Sindrom policističnih jajnika: šta je i kako se leči?
Zdravlje i lepota Zdravlje i lepota
Reproduktivni period kod žena je dug i za to vreme nije isključeno da dođe do poremećaja koji utiču na menstrualni ciklus ili opšte reproduktivno zdravlje. Jedan od njih je i sindrom policističnih jajnika ili kako je poznat PCOS.
Neke procene kažu da od 5 do 10% žena iskusi ove tegobe, a da čak njih 25% i nema simptome pa su redovne ginekološke kontrole uz pomoć UZ najbolji način da se otkrije i kontroliše stanje.
Policistični jajnici nastaju usled narušenog engokrinološkog zdravlja gde jajnici proizvode previše muških polnih hormona (androgena) što se manifestuje kroz stvaranje cista na jajnicima.
Šta je uzrok nastanka policističnih jajnika?
Uzrok je povećan broj muških polnih hormona, ali se stanje može razviti i u sklopu drugih stanja i problema kao što su insulinska rezistencija ili poremećaj rada štitne žlezde.
Ipak, tačan uzrok nije jasno određen, a neki od njih su bolesti, genetika i nezdrav životni stil. Sve to rezultira razvoju stanja koje nastavlja da pogoršava opšte zdravstveno stanje, a da je to jako teško otkriti i zaustaviti.
Ključno je pravovremeno lečenje pa su redovne kontrole zdravstvenog stanja jako važne. Simptomi policističnih jajnika se ne vežu uvek sa ovim stanjem, a da bi se otkrio pravi uzrok potrebno je više analiza i ispitivanja.
Na prvom mestu je poseta endokrinologu, a redovan sistem kontrola će uključiti i ginekologa pa će se pratiti nivo hormona i propisati adekvatno lečenje.
PCOS simptomi i kako ih prepoznati?
Da bi se detektovala PCOS simptomi su brojni i lako se mogu povezati sa drugim zdravstvenim stanjima zato je važno posetiti lekara ako primetite neke od promena.
Neredovne menstruacije mogu biti prvi znak problema sa jajnicima pa ako se javlja poremećaj menstruacije važno je posetiti ginekologa je uzrok mogu biti i policistični jajnici PCOS. Simptomi se često manifestuju kao gojaznost u predelu struka, promene u osetljivosti na insulin, povećanje masnoće u krvi, pojava akni i veća maljavost.
Policistični jajnici otežavaju začeće, a ako se ne leče mogu izazvati i neplodnost.
Višak ovih hormona stvara i psihološke posledice kao što su depresija, anksioznost, problemi sa spavanjem, konstantan umor i promene raspoloženja.
Svi ovi simptomi mogu da imaju i druge uzroke pa je važno ispitati sve uzroke i pristupiti pravilnom lečenju.
Policistični jajnici i veza sa drugim sindromima
Sindrom policističnih jajnika se vezuje sa pojavom insulinske rezistencije. Ako se stanje ne poboljša osoba će imati poremećaj šećera u krvi i razviti dijabetes tip 2.
Osim toga, češći su i pobačaji i teže je začeće, vremenom se razvija i hipertenzija, a može se javiti i anemija.
Žene koje obole od PCOS sindroma imaju do 3 puta veći rizik od kancera jajnika i endometrijuma, a češće je potrebna i histerektomija (odstranjivanje materice).
Ipak, sva stanja se mogu preduprediti ako se PCOS simptomi ranije prepoznaju i onda i leče adekvatno.
Kako se leči PCOS?
Lečenje zavisi od situacije do situacije, a na prvom mestu su lekovi za kontrolu nivoa hormona, kao i lekovi koji će povećati osetljivost na insulin.
U nekim slučajevima se rešenje nalazi u operativnom zahvatu, ali pre toga svega je jako važno da se popravi kvalitet života za što brže izlečenje.
Istraživanja su pokazala da gubitak 5% težine značajno utiče na sve poremećaje u telu, reguliše nivo insulina u krvi, a i menstrualni ciklus se može vratiti u normalu. Zato je jako važno raditi aktivno na poboljšanju zdravstvenog stanja jer se samo tako izlazi iz ove spirale koja sve više šteti organizmu.
Bilo da su policistični jajnici uzrok ili deo drugih problema, odlaganje postavljanja dijagnoze i neadekvatno lečenje donosi velike probleme koji se samo usložnjavaju i stvaraju još više i teže probleme koji se sve komplikovane leče.
Na prvom mestu je važno aktivno raditi na mršavljenju koji mora biti kombinacija vežbanja, ali i pažljiv odabir kalorija i namernice sa niskim glikemijskim indeksom jer PCOS ima uticaj na povećanje insulina u krvi pa se on treba da se smanjeno luči prilikom unosa hrane.
Prevencija i rano otkrivanje su ključ zdravog organizma
Kao i kod svih drugih stanja, i u slučaju PCOS sindroma važno je delovati preventivno, redovno kontrolisati zdravstveno stanje, raditi laboratorijske analize i pratiti sve promene koje su se primetile.
Teško je simptome povezati sa konkretnim poremećajem, ali lekari znaju da prepoznaju i predlože prave analize za najbolju dijagnostiku.
U slučaju da ginekolog ustanovi sindrom policističnih jajnika, odmah sledi lečenje, ali i delovanje na sve simptome koji su se javili. Vremenom će se situacija staviti pod kontrolu, a uz upornost i slušanje preporuka lekara i do značajnog poboljšanja zdravstvenog stanja.
Srodni tekstovi:
Koji materijali tiganja su bezbedni za upotrebu, a koje treba izbegavati?
Kuvanje kod kuće trebalo bi da bude mnogo zdravija opcija od opcije naručivanja hrane, ali postoji...
DetaljnijeUzroci, simptomi i lečenje kondiloma
Kondilomi spadaju u zarazne i polno prenosive bolesti, a manifestiju se kao izrasline, genitalne bra...
DetaljnijeKoje su prednosti kupovine kuće u odnosu na stan
Kada je u pitanju kupovina nekretnine, jedna od glavnih dilema kupaca je da li da se odluče za...
DetaljnijeFANTASTIČNA OSMORKA VITAMINA B
Kada se kaže vitamin b, obično se misli na kompleks od osam vitamina b, koji su pravi heroji među vi...
Detaljnije