Nema dobrog imuniteta bez ključnih vitamina
Zdravlje i lepota
Svako ko ima malu bebu naročito ako je ona rođena u zimsko periodu, zna da je preporuka pedijatra da ona treba dnevno da unosi dovoljnu količinu vitamina D, i to tokom prve dve godine. Zašto je to tako? Zato što je on jedan od najvažnijih vitamina koji su potrebni čoveku da bi mu imuni sistem bio jak, da bi mu bile zdrave kosti i mišići, ali i da bi se održalo dobro mentalno zdravlje i zdravlje srca. Sve to je od izrazite važnosti za decu koja se razvijaju, ali i za odrasle koji treba da preveniraju određene zdravstvene probleme.
Kako čovek unosi vitamin D
On se može uneti na različite načine - prirodno putem sunčeve svetlosti i ishrane, i veštački putem dodataka ishrani, koji takođe mogu biti na prirodnoj bazi. Da pojasnimo kako se to vitamin D unosi preko sunčeve svetlosti. To se dešava kada je koža izložena UVB zracima, i tom prilikom ona proizvodi taj vitamin. Kod mnogih dolazi do zabune kada je u pitanju izlaganje sunčevoj svetlosti, koje se najčešće leti vremenski ograničava. Međutim, štetni uticaj zračenja će biti ako se izlažemo suncu neadekvatno, ali umereno izlaganje suncu je i te kako korisno, bare kada je ovaj vitamin u pitanju. No, mora se reći da je za to potrebno od 10 do 30 minuta više puta nedeljno, svakako ne celodnevno izlaganje suncu.
Koje vrste postoje
Tipovi ovog vitamina se razlikuju po tome u kom se izvoru nalaze, odnosno da li je on biljnog ili životinjskog porekla, i oni su najvažniji za ljudsko zdravlje. Vitamin D2 ili ergokalciferol, koji se nalazi u biljnim izvorima i dodacima. Drugi je vitamin D3 ili kolekalciferol koji se proizvodi u koži i može se naći u životinjskim izvorima.
Koje namirnice prirodno sadrže ovaj vitamin
Jedna od najčešćih namirnica preko kojih se unosi vitamin D jeste masna riba, i to pretežno morska, kao što je losos ili sardina, ili pak skuša.. Takođe, jaja su odličan izvor ovog vitamina te ih je potrebno češće konzumirati, i to žumance, a tu su i mlečni proizvodi, kao i žitarice, naročito one obogaćene tim vitaminom. Zanimljivo je da i pojedine vrste pečuraka koje su bile izložene UV svetlu, kao što su, recimo, popularne šitake, sadrže zavidne količine ovog dragocenog vitamina.
Dodaci ishrani
Kako ponekad ne možemo uneti dovoljno vitamina D putem ishrane, tu su suplementi koji nam mogu pomoći. Bebama i deci se od najranijeg uzrasta preporučuje ovaj vitamin u obliku kapi, a za odrasle su dostupni i u tabletama i kapsulama. Danas je aktuelan i unos putem spreja, koji se dozira po jednom prskanju. Obično su to doze od 400 i 600 miligrama dnevno (za decu), 800, 1000 do 2000 miligrama (za odrasle, u zavisnosti od zdravstvenog stanja, kod osteoporoze su to veće doze). Preporučljivo je da se on u tom obliku unosi sa jelom, i to masnoćom (najbolje sa maslinovim uljem), a mnogi ga uzimaju ujutru.
Zašto je važno unositi dovoljne količine
Da bi se apsorbovali ključni elementi kao što su kalcijum i fosfor, koji su važni za zdrave kosti i zube, vitamin D ima ključnu ulogu. U razvoju dece to je izrazito važno, naročito kada je prevencija rahitis u pitanju, ali i u starijem dobu, kao što je to u menopauzi kod žena, kod kojih je povećan rizik da obole od osteoporoze. Imunitetu pomaže da bude jak kada se bori protiv virusa i svih drugih infekcija i inflamacija. Za normalnu funkciju mišića on je takođe jako važan, kao i za celokupnu fizičku funkcionalnost.
Takođe, nedostatak ovog krucijalnog vitamina se povezuje i sa nekim psihičkim problemima kao što je depresija, te se osobama sklonim tome preporučuje da ga koriste. I na kraju nešto što nije dovoljno istraženo, ali se pokazalo da veći nivo može doprineti da se smanji rizik od srčanih oboljenja.
Neki zanimljivi podaci
Potrebe za unosom razlikuju se od podneblja na kom neko živi. Tamo gde su zimski uslovi duži ljudi su skloni da im on nedostaje te je važno unositi ga i putem ishrane i suplemenata. Još jedna od zanimljivosti jeste da prekomerna doza može biti i štetna, zato je to neophodno ustanoviti sa svojim lekarom. Prekomerna upotreba može dovesti do visokog nivoa kalcijuma u krvi. Nakon što se on apsorbuje i proizvodi u koži, ona prolazi složeni metabolički proces u telu – aktivira se u jetri i bubrezima i postaje biološki aktivan. Osobe sa povećanom telesnom težinom imaju više problema da održe optimalni nivo, te one moraju obratiti posebnu pažnju, kako bi im celokupno zdravlje ne bi ispaštalo.
Srodni tekstovi:
Aluminijumska stolarija za korak ispred svih ostalih
Stalnim razvojem tehnike i materijala pokušavamo da njihovu primenu uvedemo i iskoristimo kad...
DetaljnijeVodič za letovanje na Rodosu 2022. godine
Svi smo se jako uželeli mora. Poslednje dva godine su bile baš neizvesne i stresne u tom pogl...
DetaljnijeKarakteristike koje je važno pratiti kada se kupuje bela tehnika
Raznovrsni uređaji kupuju se radi dobijanja funkcionalnosti prostora namenjenog stanovanju, poslovan...
DetaljnijeKako pravilno negovati teme glave?
Možda i nepravedno, ali je maska za kosu često korak u nezi kose na koji se najmanje obraća pažnja. ...
Detaljnije